Тесты. Упражнения. Методи та засоби астрономічних досліджень


Тема: Методи та засоби астрономічних досліджень

5.1.   Телескоп це такий оптичний прилад, який:
А. Наближує до нас космічні світила. Б. Збільшує  космічні світила. В. Збільшує кутовий діаметр світила. Г. Наближує нас до планети. Д. Приймає радіохвилі.
5.2.  Чому великі астрономічні обсерваторії будують у горах?
А. Щоб наблизитися до планет. Б. У горах більша тривалість ночі. В. У горах менша хмарність.Г. У горах більш прозо­ре повітря. Д. Щоб збільшити світлові перешкоди.
5.3.   Чи може абсолютно чорне тіло бути білого кольору?
A. Не може. Б. Може, якщо пофарбувати його білою фарбою. B. Може, якщо температура тіла наближується до абсолютного нуля. Г. Може, якщо температура тіла нижча ніж 0° С. Д. Може, якщо температура тіла вища ніж 6000 К.
5.4.  У який з цих телескопів можна побачити найбільше зір?
А. У рефлектор з діаметром об’єктива 5 м. Б. У рефрактор з діаметром об’єктива 1 м. В. У радіотелескоп з діаметром 20 м. Г. У телескоп зі збільшенням 1000 і з діаметром об’єктива 3 м.Д. У телескоп з діаметром об’єктива 3 м та збільшенням 500.
5.5.  Чим пояснюються різноманітні кольори зір?
5.6.  Чому в телескоп ми бачимо більше зір, ніж неозброєним оком?
5.7. Чому спостереження у космосі дають більше інформації, ніж наземні телескопи?
5.8.  Які телескопи дають більш чітке зображення —  з великим збільшенням чи з великим діаметром об’єктива?
5.9. Чому зорі у телескоп видно як яскраві точки, а планети у той самий телескоп — як диск?
5.10.На яку найменшу відстань треба відлетіти у космос для того, щоб космонавти неозброєним оком бачили Сонце як яскраву зорю у вигляді точки?
5.11.Кажуть, що деякі люди мають такий гострий зір, що навіть неозброєним оком розрізняють великі кратери на Місяці. Обчисліть достовірність цих фактів, якщо найбільші крате­ри на Місяці мають діаметр 200 км, а середня відстань від Землі 380000 км.
5.12.Зараз у космосі будується міжнародна космічна станція, на якій Україна буде мати космічний блок. Які астрономічні прилади ви могли б запропонувати для проведення досліджень Всесвіту?
5.13.Телескоп-рефрактор можна виготовити за допомогою лінзи для окулярів. Для об’єктива можна використати лінзу з оку­лярів 11 діоптрія, а як окуляр — об’єктив фотоапарата або іншу лінзу для окулярів +10 діоптрій.

Відповіді на тести та вправи

5.1. В.
5.2. Г.
5.3. Д.
5.4. А.
5.5. Різноманітні кольори зір пов’язані з різною температурою фотосферних світил.
5.6. Об’єктив телескопа збирає набагато більше світла, ніж на­ше око, тому зорі в окулярі телескопа здаються яскраві­шими.
5.7. Атмосфера Землі поглинає значну частину електромагніт­ного випромінювання космічних тіл, тому спостереження за межами атмосфери дають більше інформації.
5.8. Телескопи з більшим діаметром збирають більше світла, у той час як підвищення збільшення телескопа зменшує контрастність.
5.9. Зорі знаходяться в мільйони разів далі, ніж планети, тому кутові діаметри зір становлять менш ніж 0,01??. Для того щоб зорю ми бачили в окулярі телескопа у вигляді диска, кут у 0,01?? треба збільшити до роздільної здатності ока у 60??, тобто у 6 тис. разів. Але земна атмосфера не дозво­ляє застосувати збільшення в понад 500 разів.
5.10. Приблизно на відстань Нептуна від Сонця, тобто 30 а. о.
5.11. Це цілком можливо, бо кутовий розмір найбільших місяч­них кратерів буде близько 2′.

Додаткові тести та вправи

1. Які з цих тіл із такою температурою не можуть існувати у Всесвіті?
А. Зоря з температурою +10 000 °С . Б. Зоря з температу­рою 10 000 К. В. Планета з температурою -300 °С . Г. Ко­мета з температурою 0 К. Д. Планета з температурою 300 К.
Відповідь. В; Г.
2. Астрономи називають Сонце:
А. Білою зорею. Б. Жовтою зорею.  В. Синьою зорею. Г. Червоною зорею. Д. Блакитною зорею.
Відповідь. Б.
3. Які з названих зір мають найнижчу температуру по­верхні?
А. Білі зорі. Б. Жовті зорі. В. Червоні зорі. Г. Блакитні зо­рі. Д. Оранжеві зорі.
Відповідь. В.
4. Де застосовують ПЗЗ-матриці?
А. У телескопах для реєстрації слабих зір. Б. У фотоапаратах. В. У відеокамерах. Г. У радіотелескопах. Д. У комп’ю­терах.
Відповідь. А; Б; В.
5. Де знаходиться найбільший у світі радіотелескоп для де­каметрового діапазону хвиль?
А. У Росії. Б. У США. В. У Китаї. Г. В Україні. Д. У Японії.
Відповідь. Г.
6. Які з електромагнітних хвиль мають найбільшу енергію?
А. Гамма-промені. Б. Червоне світло. В. Зелене світло. Г. Ультрафіолетові промені. Д.Інфрачервоні промені.
Відповідь. А.
7. Що можна виміряти за допомогою спектрів?
А. Хімічний склад зір. Б. Розмір планет. В. Швидкість га­лактик. Г. Температуру зір. Д. Радіус супутників планет.
Відповідь. А; В; Г.
8. У якій частині спектра чутливість ока найбільша?
А. Червоній. Б. Синій. В. Фіолетовій. Г. Ультрафіолето­вій. Д. Жовтій.
Відповідь. Д.
9. Чому астрономи під час спостережень за космічними ті­лами надають перевагу телескопам із великим діаметром об’єктива?
А. Такий телескоп дає велике збільшення. Б. Великий об’єктив збирає більше світла, і в такий телескоп можна по­бачити більш віддалені світила. В. У такий телескоп можна побачити космічні тіла, що випромінюють енергію в інфра­червоній частині спектра. Г. У такий телескоп можна поба­чити космічні тіла, що випромінюють енергію в ультрафі­олетовій частині спектра.Д. Великий об’єктив дає чіткіше зображення та збільшує роздільну здатність телескопа.
Відповідь. Б.
10. Чи можна за допомогою того ж телескопа отримувати різ­ні збільшення?
А. Можна, якщо застосувати окуляри з різною фокусною відстанню. Б. Не можна, бо телескоп — стаціонарний при­лад, який дає постійно однакове збільшення. В. Можна, якщо в телескоп дивитись в окулярах. Г. Можна тільки в космічному просторі. Д. Можна тільки в астрономічних обсерваторіях, що знаходяться в горах.
Відповідь. А.
11. Космічний корабель летить над Україною на висоті 200 км. Чи можуть космонавти неозброєним оком побачити річку Дніпро, якщо її ширина 500 м?
Відповідь. Дніпро можна побачити, бо його ширина має кут ?=500° = 8′.
12. Розповідають, що деякі люди з гострим зором можуть по­бачити навіть неозброєним оком фази Венери. Перевірте вірогідність цього твердження, якщо відстань до Венери 50 млн. км, а її діаметр такий же, як у Землі.
Відповідь. Диск Венери видно під кутом 60??, який дорів­нює роздільній здатності ока.
13. Яке збільшення слід застосувати в шкільному телеско­пі, для того щоб Марс під час протистояння мав в окуля­рі телескопа такий же кутовий діаметр, як Місяць для не­озброєного ока? Кутовий діаметр Марса 20??.
Відповідь. Місяць має кутовий діаметр 30? = 1800??. Збільшення телескопа має бути 180/20=90 раів.
14. Чи зможуть космонавти неозброєним оком розрізнити з планети Марс Землю і Місяць як окремі світила?
Відповідь. Максимальна кутова відстань Місяця від Землі для марсіан буде 10′. Тому як окремі світила їх побачити можна, бо їхні зоряні величини будуть меншими від шос­тої величини.
15. Об’єктив бінокля має діаметр 5 см. У скільки разів збіль­шиться освітленість від зорі під час спостереження в цей бінокль порівняно з освітленістю для неозброєного ока? Діаметр зіниці ока 5 мм.
Відповідь. У 100 разів.

Комментариев нет:

Отправить комментарий