Урок "Предмет астрономії"


Тема :

Предмет астрономії. Зв’язок астрономії з іншими науками.
Мета заняття:
зацікавити учнів проблемою вивчення та освоєння космосу;розкрити практичне значення астрономії та її місце в духовному житті людства;довести, що ті ж самі фізичні закони діють і на Землі, і у Всесвіті;показати величезні масштаби Всесвіту, у якому живе людина;вивчити одиниці вимірювання відстаней у космосі та пов’язати їх з одиницями довжини на Землі;дізнатися про місце нашої планети у Всесвіті.
Тип заняття:
засвоєння нових знань.
Методи навчання:
розповідь, пояснення, бесіда, демонстрація, показ.
Наочні посібники:
карти зоряного неба, астрономічний календар, фотографії космічних тіл, портрети видатних вчених, комп’ютерні програми, презентація.
Література:
Пришляк М.П. Астрономія: Підручник для 11 класу для загальноосвітніх навчальних закладів. – Київ: «Академперіодика», 2008.

Климишин І.А. Крячко І.П. Астрономія: Підручник для 11 класу для загальноосвітніх навчальних закладів. – Київ: Знання України, 2003.
Структура та зміст  заняття
І. Організаційна частина
1. Знайомство з вимогами до учнів.
2. Заведення зошитів.
ІІ. Загальна характеристика дисципліни та теми.
  1. Структура курсу астрономії.
  2. Критерії оцінювання рівня навчальних досягнень з астрономії.

ІІІ. Підготовка до сприйняття матеріалу.
Розглянувши тему даного заняття, ми побачимо далекі космічні світила і уявимо собі величезні масштаби Всесвіту, в якому ми живемо, а також дізнаємось про місце нашої планети у Всесвіті та визначимо нашу космічну адресу. Розглянемо такі астрономічні поняття як  астрономічна одиниця, галактика, паралакс, Всесвіт, парсек, астрометрія, світловий рік та ін.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Елементарні астрономічні знання й засновані на них способи орієнтування на місцевості та приблизного визначення часу можуть стати в пригоді кожному із нас в повсякденному житті.
V. Повідомлення теми, мети, плану вивчення теми.
План вивчення теми
  1. Звідки походить назва «астрономія»?
  2. Що вивчає астрономія?
  3. Практичне й загальнокультурне значення астрономії.
  4. Основні розділи астрономії.
  5. Будова Всесвіту й місце нашої планети Земля в ньому.
  6. Вимірювання відстаней у космосі та одиниці виміру, що при цьому застосовуються.
  7. Наука астрономія і позанауковий міф «астрологія».
VІ. Вивчення нового навчального матеріалу
Назва астрономія походить з грецької мови (astrоп — зоря, nomos – закон), тобто це наука, яка вивчає закони зір.
Астрономія— наука про небесні світила, про закони їхнього руху, будови і розвитку, а також про будову і розвиток Всесвіту в цілому.
Астрономія вивчає всю сукупність небесних світил: планети та їхні супутники, комети і метеорні тіла, Сонце, зорі, зоряні скупчення, туманності, галактики, а також речовину та поля, які заповнюють простір між світилами.
Всесвіт у широкому розумінні цього слова все суще, що знаходиться на Землі та за її межами.
Основа астрономії — спостереження.
Коротка історія астрономії. Грецький вчений Клавдій Птолемей біля 150 р. н. е. створив геоцентричну модель світу, яку використовували майже 1500 років. Микола Коперник (1473-1543) «зрушив Землю, зупинивши Сонце». Йоган Кеплер (1618-1621) на підставі двадцятирічних спостережень Тіхо Браге (1546-1601) встановив закони руху планет. Галілео Галілей (1564-1642), збудувавши перший телескоп і спрямувавши його в небо, відкрив чотири супутники Юпітера, фази Венери та багато іншого. Ці відкриття утверджували геліоцентричну модель світу  Коперника. Ісаак Ньютон (1643-1727), узагальнивши закони Кеплера про рух планет, відкрив закон всесвітнього тяжіння і заклав основи небесної механіки. Вільям Гершель (1738-1822) створив модель нашої Галактики – велетенської, але скінченних розмірів системи зір. Йозеф Фраунгофер (1787-1826) вперше використав спектральний аналіз в астрономії.Едвін Габбл (1889-1953) довів, що за межами нашої Галактики є незліченне число інших таких же зоряних систем і що цей світ галактик розширюється. Альберт Ейнштейн (1879-1955)створив теорію відносності, яка стала фундаментом космології.
Наша космічна адреса. Ми живемо на Землі — одній із планет, що входять до Сонячної системи. Відносно до Сонця планети знаходяться у такій послідовності: найближче Меркурій,за ним Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.
Кількісний склад Сонячної системи
Сонце (зоря) – 1, планети – 8, супутники  – понад 150, астероїди – понад 300000, комети – понад 1000000, метеорна речовина
Астрономічна одиниця (а.о.) – це середня відстань від Землі до Сонця. 1 а.о. ?150 · 106км
Світловий рік (св. рік) – відстань, що долає світло за 1 рік, рухаючись зі швидкістю 300000 км/с   1 св. рік ? 1013 км
Наша Галак­тика (з грец. — Молочний Шлях) — це величезна  система,  у  якій знаходиться  400  млрд. зір. Гарячі зорі розмі­щені у вигляді диска зі  спіральними рукавами. Діаметр основної части­ни диска – 100 000 млн. років, відстань від Сонця до центра Галакти­ки – 25 000 св. років
У Всесвіті зареєстровано близько 10 мільярдів галактик. Якщо у кожній га­лактиці налічується 1011 зір, то загальна кількість зір у Всесвіті сягає фан­тастичної цифри 1021.
Основні розділи астрономії:
Астрометрія — розділ астрономії, що вивчає положення та рух небесних тіл та їхніх систем.
Небесна механіка вивчає закони руху небесних тіл.
Астрофізика - розділ астрономії, що вивчає при­роду космічних тіл: їхню будову, хімічний склад, фізичні властивості.
Космологія вивчає будову та еволюцію Всесвіту як єдиного цілого.
VІІ. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу за запитаннями:
1. Що таке астрономія?
2. Які практичні питання вона допомагала вирішувати?
3. Який із стимулів розвитку астрономії для вас найпереконливіший? Чому?
4. Що таке астрологія?
5. Чому, на Вашу думку, астрологія не є наукою?
VІІІ. Висновки, підбиття підсумків заняття.
Астрономія — це наука, яка вивчає різноманітні космічні тіла та їхні системи, а також процеси, що відбуваються при взаємодії цих тіл між собою. Протягом останнього тисячоліття уявлення людей про Всесвіт суттєво змінились — від геоцентричної системи світу Птолемея  з кришталевими сферами навколо Землі до сучасної величної картини безмежного космосу з мільярдами планетних систем. Астрономія тісно пов’яза­на з іншими природничими науками — фізикою, хімією, математикою, біологією, філософією, бо на Землі й у космосі діють одні й ті самі закони при­роди. У нашому Всесвіті нічого вічного не існує — утворюються і вибухають зорі та планети, народжуються та вмирають люди і цивілізації… Вічним за­лишається тільки одне питання: «Чому існує Всесвіт і чому в цьому дивному світі існуємо ми?»
ІХ. Домашнє завдання: П: § 1, № 1—5, 11, 12

Комментариев нет:

Отправить комментарий