Астрономический словарь


А

Абсолютна зоряна величина — зоряна величина зорі, яку вона б мала під час її спостереження зі стандартної відстані в 10 пк.

Абсолютно чорне тіло — тіло, що поглинає все електромаг­нітне випромінювання, яке падає на нього.

Азимут — кут між площиною небесного меридіана та пло­щиною, що проходить через зеніт та світило, відлічується від півдня на захід; вимірюється відповідною дугою математично­го горизонту.

Альбедо — відношення кількості відбитої видимою поверх­нею планети енергії до кількості енергії, що впала на планету від Сонця.

Антропний принцип — існування певної сукупності фізич­них та астрофізичних властивостей всесвіту, необхідних для якісної еволюції матерії — появи атомів та молекул, а цим ор­ганічного та розумного життя, зокрема появи людини.

Апогей — найвіддаленіша від Землі точка орбіти Місяця або ШСЗ.

Астероїд (мала планета) — тіло Сонячної системи розмі­ром від одиниць до сотень кілометрів, здебільшого неправиль­ної форми.

Астрометрія — розділ астрономії, що займається вимірю­ванням положень небесних тіл і побудовою систем координат у космосі.

Астрономія — наука, що вивчає рух, будову та еволюцію небесних тіл, їхніх систем та Всесвіту в цілому.

Астрофізика — розділ астрономії, що вивчає фізич­ну будову та еволюцію небесних тіл і фізичні процеси, які їх зумовлюють.

Афелій — найвіддаленіша від Сонця точка орбіти тіла Со­нячної системи, що є супутником Сонця.

Б

Білий карлик — маломасивна зоря (М<1,2 М0) на кінце­вій стадії еволюції, світить завдяки остиганню, має високу тем­пературу поверхні, але малі розміри.

Блакитний гігант — масивна зоря високої світності, що на­лежить до головної послідовності.

В

Візуально-подвійні зорі — системи, подвійність яких уста­новлюється безпосередніми телескопічними спостереженнями.

Всесвіт — це навколишній світ з усіма видами речовини та випромінювання, що розвивається в просторі та часі.

Г

Газові туманності — скупчення газу та пилу в міжзоряному просторі з переважною кількістю газу.

Газовий хвіст — хвіст комети, у якому переважає газ.

Галактика — гравітаційно пов'язана система із зір, планет та міжзоряного середовища.

Галактичне гало — зовнішня розріджена оболонка зі ста­рих зір та кулястих скупчень, яка оточує власне галактику.

Галактичне ядро — масивне згущення речовини в центрі га­лактики, яке є джерелом короткохвильового, інфрачервоного та радіовипромінювання й містить масивну чорну діру.

Галактичний рік — період обертання Сонця навколо центра Галактики (210 млн років).

Головна послідовність — сукупність зір, джерелом енер­гії яких є реакція перетворення водню в гелій; на діаграмі «спектр — світність» займає смугу приблизно по діагоналі з лі­вого верхнього кута до правого нижнього.

Головний пояс астероїдів — сукупність астероїдів, що руха­ються між орбітами Марса та Юпітера.

Горизонтальний паралакс — кут, під яким видно зі спосте­режуваного тіла Сонячної системи екваторіальний радіус Землі.

Гравітаційний колапс — стиснення речовини під дією влас­ної сили тяжіння.

Д

Діаграма «спектр — світність» (діаграма Герцшпрунга — Рессела) — діаграма, на якій положення зорі визначається її спектральним класом (із фізичної точки зору — температурою її фотосфери) та світністю (або абсолютною зоряною величиною) і залежить від її маси та класу світності зорі.

З

Закон Віна — обернено пропорційна залежність від темпе­ратури довжини хвилі, на якій абсолютно чорне тіло випромі­нює найбільшу кількість енергії.

Закон Габбла — пропорційність між швидкістю віддалення позагалактичних об'єктів та відстанню до них.

Закони Кеплера — закони руху в задачі двох тіл, тобто руху однієї матеріальної точки під дією сили тяжіння іншої (або сфе­рично-симетричного тіла). Перший закон Кеплера: орбітою є ко­нічний переріз (коло, еліпс, парабола, гіпербола), в одному з фо­кусів якого знаходиться притягувальний центр, а також пряма. Другий закон: площа сектора, яку описує радіус-вектор точки, є пропорційною часу. Третій закон: квадрат періоду обертання при еліптичному (коловому) русі є пропорційним кубу великої півосі (радіуса) та обернено пропорційним сумі мас точок.

Закрита модель Всесвіту — модель Всесвіту із середньою густиною речовини, більшою від критичної; у цій моделі Все­світ має додатну кривизну простору-часу, обмежений розмір.

Затемнення Місяця — проходження Місяця крізь тінь та півтінь Землі, що утворюються при освітленні її Сонцем.

Затемнення Сонця — проходження Місяця між Землею та Сонцем, при якому Місяць повністю або частково закриває Сонце.

Затемнювано-змінні зорі — подвійна система, сумарний блиск якої періодично змінюється внаслідок затемнень одного компонента іншим.

Затемнювано-подвійні зорі — подвійна система, подвій­ність якої встановлюється за періодичною зміною сумарного блиску внаслідок затемнень одного компонента іншим.

Зеніт — точка перетину прямовисної лінії з небесною сферою.

Зодіак — кільцева смуга сузір'їв, через які проходить екліптика.

Зоря (зірка) — космічне тіло, у надрах якого відбуваються або відбувалися термоядерні реакції, за рахунок енергії яких воно світиться, і яке еволюціонує внаслідок зміни типу або при­пинення термоядерних реакцій.

Е

Екліптика — велике коло небесної сфери, по якому відбува­ється річний рух Сонця.

Ексцентриситет орбіти — відношення фокусної відстані (відстані від фокуса орбіти до її центра) до довжини великої пів­осі орбіти (міра відмінності еліпса від кола).

К

Квазар — зореподібне позагалактичне джерело радіо-, оптичного та інфрачервоного випромінювання.

Кома — газово-пилова оболонка комети, що утворюється під час наближення комети до Сонця.

Комета — мале тіло Сонячної системи, що складається із силікатної та льодяної компонент, під час наближення до Сон­ця за рахунок випаровування льодяної компоненти та руйну­вання силікатної компоненти твердого тіла (ядра) комети утво­рюються кома (атмосфера) і хвіст комети.

Корона — зовнішня частина атмосфери Сонця (до 1(Ш0), що утворюється потоками частинок сонячного вітру, може спосте­рігатися під час повних сонячних затемнень.

Космологічний принцип — поширення на весь Всесвіт влас­тивостей однорідності та ізотропності Метагалактики (у достат­ньо великих масштабах), установлених астрономічними спо­стереженнями.

Космологія — розділ астрономії, що вивчає будову та ево­люцію Всесвіту на підставі астрономічних спостережень і за­гальних законів фізики.

Кульмінація (к.) — перетин світилом у його добовому русі небесного меридіана; верхня к.— зенітна відстань світила най­менша, нижня к.— зенітна відстань найбільша.

М

Магнітна буря — збурення магнітного поля Землі внаслідок його взаємодії із сонячним вітром.

Магнітосфера — частина навколопланетного простору, у якій рух заряджених частинок визначається магнітним по­лем планети.

Математичний горизонт — велике коло на небесній сфері, площина якого перпендикулярна до прямовисної лінії.

Межа Роша — така відстань від планети, що її великий су­путник, який знаходиться ближче до планети, буде розірваний припливними силами.

Метагалактика — охоплена спостереженнями частина Всесвіту.

Метеор — явище руйнування метеорного тіла, що увійшло в атмосферу Землі, супроводжується світінням та утворенням йонізованого сліду (на висоті 80—110 км).

Метеорне тіло — каміння та пилові частинки, що рухають­ся за геліоцентричними орбітами і, входячи в атмосферу Землі, викликають явище метеора.

Метеорний дощ — явище входження в атмосферу Землі ве­ликої кількості метеорних тіл, коли Земля перетинає метеор­ний рій.

Метеорити — метеорні тіла, що зіткнулися із Землею, але не повністю зруйнувалися під час проходження земної атмосфе­ри й упали на поверхню Землі.

Н

Наднова зоря — явище спалаху зорі, під час якого її блиск збільшується на 18 — 20т , більша частина речовини зорі розлі­тається, утворюючи газову туманність, яка поступово розши­рюється, а ядро зорі, стискаючись, перетворюється на нейтрон­ну зорю або чорну діру.

Небесна механіка — розділ астрономії, що вивчає рух не­бесних тіл та їхніх систем.

Небесна сфера — сфера довільного радіуса з центром у місці перебування спостерігача, на яку проектуються спостережува­ні на небі об'єкти.

Небесний екватор — велике коло на небесній сфері, пара­лельне екватору Землі.

Небесний меридіан — велике коло, що проходить через по­люс світу та зеніт.

Нейтронна зоря — зоря проміжної маси в кінцевій стадії еволюції(і,2 MQ <М<(3- 6) М0), під час гравітаційного стиснення якої всі протонно-електронні пари перетворилися на нейтрони.

Нова зоря — компонент тісної подвійної системи, блиск якого раптово збільшується на 7 — 15м під час скидання речо­вини її поверхневих шарів унаслідок перетікання на неї речо­вини з іншого компонента (яким є зоря-карлик пізнього спек­трального класу) і виникнення тимчасових ядерних реакцій у поверхневих шарах зорі.

О

Орбіта — траєкторія небесного тіла в його русі навколо притягувального центра.

П

Парсек (пк) — відстань, із якої велику піввісь земної орбіти видно під кутом в 1", дорівнює 206 265 а. о. =  3,08 1013км.

Перигей — найближча до Землі точка орбіти Місяця або штучного супутника Землі (ШСЗ).

Перигелій — найближча до Сонця точка орбіти тіла Соняч­ної системи, що є супутником Сонця.

Позасонячні планети (екзопланети) — планети біля інших зір (існування таких планет установлено останнім часом в основ­ному за допомогою точних вимірювань тієї складової промене­вої швидкості зорі, що зумовлена її рухом навколо центра мас системи під дією планет).

Полюс світу — точка перетину небесної сфери з віссю сві­ту — прямою, що проходить через центр небесної сфери перпен­дикулярно до площини небесного екватора.

Пояс Койпера (зовнішній пояс астероїдів) — сукупність астероїдів, що рухаються в районі орбіти Плутона та поза її межами.

Протистояння — положення планети, коли її кутова від­стань від Сонця найближча до 180° (Земля знаходиться між Сонцем та планетою).

Пульсар — нейтронна зоря, що є джерелом періодичного ім­пульсного радіовипромінювання.

Р

Радіотелескоп — інструмент для приймання та реєстрації радіовипромінювання від небесних об'єктів.

Рефлектор— телескоп, у якому випромінювання фокусу­ється завдяки його відбиттю від дзеркала певної форми.

Рефрактор — телескоп, у якому випромінювання небесного об'єкта фокусується завдяки його заломленню в одній або кіль­кох лінзах об'єктива.

Рівнодення — момент часу, коли Сонце у своєму річному русі перетинає небесний екватор; у відповідну добу день при­близно дорівнює ночі: весняне рівнодення — 21 березня, осін­нє — 23 вересня.

Річний паралакс — кут, під яким із зорі видно велику пів­вісь земної орбіти.

Роздільна здатність — найменша кутова відстань між дво­ма точковими об'єктами, які можна побачити в даний оптичний прилад як окремі об'єкти.

С

Світловий рік — відстань, яку проходить у вакуумі світло за один рік, дорівнює 0,307 пк =9,5 1013 км.

Світність — кількість енергії, що її випромінює зоря в оди­ницю часу.

Сидеричний період — період обертання небесного тіла по його орбіті (відносно зір).

Сонячний вітер — потік (переважно електронів та прото­нів), що йде від Сонця внаслідок розширення сонячної корони.

Сонячні плями — темні утворення зі зниженою температу­рою у фотосфері Сонця, у яких частина теплової енергії пере­йшла в енергію магнітного поля.

Т

Телескоп — оптичний прилад, який фокусує випроміню­вання, що приходить від небесного об'єкта, з метою збільшення створюваної цим об'єктом освітленості, збільшення зображен­ня об'єкта та визначення напрямку на нього.

Ф

Фізично-змінні зорі — зорі, що змінюють свою світність завдяки певним фізичним процесам, які в них відбуваються.

Х

Хромосфера — частина атмосфери Сонця, у якій переваж­но утворюються лінійчастий спектр Сонця та яку можна бачити в час повних сонячних затемнень у вигляді кольорового обідка навколо Сонця.

Ц

Цефеїди — пульсуючі змінні зорі, що змінюють свій блиск унаслідок коливань, викликаних зміною прозорості речовини під час йонізації та рекомбінації гелію в підповерхневих шарах зорі, і відповідного їхнього нагрівання та охолодження.

                                       Ч

Червоний гігант — зоря з відносно холодною поверхнею, але великою світністю за рахунок великого розміру; певна ста­дія еволюції зір, розширення яких викликається збільшеним виділенням енергії внаслідок зміни типу ядерних реакцій.

Чорна діра — об'єкт, радіус якого менший, ніж його граві­таційний радіус, тобто радіус, за якого друга космічна швид­кість дорівнювала б швидкості світла (кінцева стадія еволюції масивних зір (М>(3-6)М0); надмасивні чорні діри можливі як центральні утворення в галактиках і квазарах.

Комментариев нет:

Отправить комментарий